- Ако сте склонни към подуване на ходилата и ставите, опитайте се да избягвате газираните напитки и солените храни, тъй като те затрудняват кръвообращението и могат да причинят отоци.

- Правете упражнения, които помагат на кръвообращението. Такова упражнение е вдигане на краката на високо и въртене на ходилата с кръгови движения.

- Ходете редовно на масаж за лимфен дренаж при експерт. Той трябва да масажира краката ви от глезените към вътрешната част на бедрата. Ако нямате възможност - сами разтривайте ходилата си винаги, когато се сетите.

- Ако ви се налага да стоите в седнало положение през голяма част от деня, на всеки кръгъл час, ставайте и правете лек стречинг на краката или поне се разхождайте, за да се стимулирате притока на кръв.

- Избягвайте да носите тесни обувки в големите горещини. Високите токчета също могат да допринесат за проблема.

1. Уверете се, че пиете достатъчно количество вода. Възрастен човек се нуждае от около 2000 мл течност всеки ден. Ако в тялото ви липсва вода, тогава то започва да събира течност в тъканите, в повечето случаи около глезените.

2. Когато сте в почивка повдигнете краката си 15 см над нивото на сърцето си. Това ще позволи на кръвта да циркулира по-добре и да се премахне цялата допълнителна течност от тъканите.

3. Уверете се, че не вземате твърде много лекарства, като диуретиците например. Те може да доведат до подуване около глезените, защото в тялото се събира вода в случай на недостиг на течност.

4. Пийте билки, за да помогнете и ускорите намаляването на подуването и предотвратяване на събирането на допълнителна течност в тъканите. Коприва, семената пащърнак и хвоща, могат да помогнат за това. Тези билки са много полезни, ако знаете как да си направите инфузията правилно. Хвоща и копривата можете да си купите като готов чай в пакетчета. Пащърнак: ½ чаена лъжца семена от пащърнак се запарват в чаша гореща вода. Оставя се за 10 минути. Пийте билките 3 пъти на ден. Не ги използвайте заедно.


5. Компресни чорапи: Изработени са от еластични конци. Тези чорапи намаляват подуването и предотвратяват течност да се събере между тъканите. Това средство можете да си купите в аптеката.

6. Намаляване на теглото. Когато носите излишните килограми, които биха могли да отслабят вените и кръвообращението, резултатът може да е подути краката и глезени. Намаляването на теглото може да бъде от полза във всеки аспект на вашето здраве, най-вече като средство за предпазване от бъдещи сериозни заболявания като сърдечна недостатъчност и диабет тип2.

7. Упражнения. Всяка форма на движение е от полза за нашето здраве. Упражненията укрепват сърцето и подобряват кръвообращението. По-добра циркулация означава, че няма да има подуване около краката и глезените.

8. Масаж. Тази форма на самопомощ може да намали подуването и да подобри кръвообращението около засегнатата област. Уверете се, че масажирате подутата област няколко пъти на ден.

9. Температурна терапия. Вечерта, когато имате време за себе си, налейте малко топла вода в купа и малко студена във втора купа. Накиснете глезените в топлата вода. Дръжте ги там в продължение на около 30 секунди. По-късно накиснете краката и глезените си в студената вода и ги държи там и за около 30 секунди. Повторете това няколко пъти. Тази проста терапия намалява подуването и подобрява кръвообращението.


На хората с разширени вени народните лечители препоръчват налагане на кожата над тях със свежи зелеви листа, предварително държани на водна пара, за да омекнат, и поръсени след това с ябълков оцет и морска сол. Много полезни са и студените бани на подбедриците с разтворена във водата морска сол. През втората половина на периода е възможно да има кризисно повишаване на кръвното налягане при много от хипертониците. Това налага спазването от тяхна страна на по-щадящ двигателен режим и на предимно вегетарианска диета, като освен животинските мазнини трябва да се избягват готварската сол и съдържащите кофеин напитки. На хората с високо кръвно налягане фитотерапевтите препоръчват за пиене чайове със съдоразширяващ, успокояващ и пикочогонен ефект: от цветове от глог, от листа от маточина, мента, коприва и бреза, от стръкове от полски хвощ, дяволска уста и бял имел, от корени от валериана и други. От полза ще бъде приемането 2-4 пъти дневно на по 10-15 капки от спиртни извлеци от глог, валериана и мента. Те са богати на вещества, които подобряват сърдечносъдовата дейност, премахват съдовия спазъм и намаляват
нервното напрежение. При хипертонична криза от полза може да бъде потапянето на подбедриците в топла вода (това не бива да се прави при наличие на тромбофлебит). Важно за хората с високо кръвно налягане е и избягването на евентуални по-големи нервно-психически натоварвания, тъй като е установено, че нерядко те водят до повишаване на кръвното налягане и провокират засилване на свързаните с него оплаквания.

Предлагаме ви няколко съвета, с които сами можете да облекчите проблема с разширените вени:
• Боровинков коктейл - разбърквате една чаена лъжичка мед в чаша с 200 грама сироп от червени боровинки. Пие се по една чаша сутрин, на обяд и вечер.
• Масло от лайка и кипарис - мажете с него и болките ще намалеят.
• Глогът и черната боровинка - чайовете от тези плодове укрепват кръвоносните съдове и подобряват кръвообращението.
• Масаж - разтриването на кожата със студена вода облекчава болките.
• Вана - редувайте поне веднъж на две седмици горещи и студени вани.
Свиването и разпускането на подбедриците при практикуването на тези спортове стимулират изтласкването на венозната кръв от долните крайници към сърдечния мускул. Това предотвратява застоя на кръв във вените и облекчава свързаните с това оплаквания. Със същата цел е препоръчително изпълняването няколко пъти дневно на йогийската поза "свещ". За целта от легнало положение на гръб краката и тазът се повдигат вертикално нагоре, а свитите в лактите ръце служат за подпора на хълбоците. Изпълнението на тази поза е полезно както за хората с разширени вени, така и за тези с хемороиди, но то е противопоказно при наличие на високо кръвно налягане, глаукома (повишено вътреочно налягане) и по-напреднали атеросклеротични промени на мозъчните артерии.

може да се дължи на физическа преумора и натоварване, на разширени вени, на позицията на краката през деня - стоене продължително време в право положение или в един тип поза, на обездвижването. Заседналият начин на живот също може да е допринесъл за това състояние, щом се подобрявате от физически упражнения.

Друга причина - свръхупотребата на готварска сол или консумация на солени храни (готварската сол, съдържа натрий, който води до задръжка на течности, в резултат на което се увеличава обемът на даден орган или цялото тяло). Това може да се коригира - опитайте! Ако обичате солено, опитайте се да намалите употребата на сол или използвайте хималайска сол, която освен като заместител на готварската и трапезна сол, съдържа 84 минерала и микроелемента и има лечебни свойства. Спортувайте или ако нямате време, ходете пеша поне 30 минути на ден за здраве и за да подобрите притока на кръв в долните крайници. Вечер след работа повдигайте краката нависоко, отново с цел да подобрите оттичането на венозната кръв.

Подуването или отичането на краката, особено в областта на глезените, може да се дължи не само на смущения в дейността на сърцето. Сред причините, които могат да предизвикат подобно подуване, са застоят на кръвта в краката при бременните жени, разширените вени, бъбречни заболявания, пристягане на краката с ластици, навяхване и изкълчване на глезена и др. От същия проблем страдат и хора, чиято професия изисква постоянно или дълго време да стоят прави. От това краката започват да горят, а с времето и да отичат отдолу до коленете. В началото на заболяването или при сравнително нетежки сърдечни неразположения, отокът намалява или въобще изчезва след лежане на креват с леко повдигнати крака.

Във всички случаи обаче болният трябва да предприеме пълно очистване на организма и да ликвидира запека, ако такъв съществува. Движението, дихателните упражнения със сигурност ще помогнат.

С настъпването на лятото и летните жеги може да се наблюдава подуване на краката от горещината. В такъв случай краката могат да се наложат с каша от накълцан здравец.



Отеклите глезени, които често безпокоят по естетични причини, могат да се окажат симптоми на сериозни болести.

При млади хора обикновено се появяват при съдови заболявания. Най-често при варикозна болест, която освен с отоци "украсява" краката и с "рисунки" от разширени вени. От заболяването страдат предимно жени. Мъжете боледуват 2-3 пъти по-рядко. За страданието има множество предразполагащи фактори - най-разпространеният е дългото стоене.
Друга причина е сърдечната недостатъчност. Среща се при възрастни хора с хронични кардиологични заболявания.


Отоците може да прикриете с подходящи дрехи или дълго да се измъчвате с диуретични средства, но има по-ефикасни начини, които помагат бързо и безболезнено да направите краката отново стройни.

Правилно избирайте обувките - да са удобни, с твърда подметка и малък ток.

Не носете платформи и остри обувки. Слагайте ги само в специални случаи и не ходете с тях повече от 2-2,5 часа. Умерено натоварвайте краката.

По-малко стойте изправени и повече се движете.
Ако работата ви налага дълго да седите, периодично поставяйте краката в хоризонтално положение.
Живеете ли по схемата "кресло-автомобил-кресло", правете елементарна гимнастика.
След всеки 1 -1,5 часа седене за 4-5 минути ходете нагоре-надолу по стълби. След това с 9 повдигнете няколко пъти на пръсти.
Упражненията ще ви отнемат 5-8 минути.

Като се върнете вкъщи, вдигнете краката на високо за 10-15 минути. Така ще "задвижите" застоялата през деня венозна кръв към сърцето.

Добре е да използвате "компресорна терапия"-лечебни чорапи, които се продават във всяка аптека. Те тонизират съдовете. В никакъв случай не стягайте бедрата.

Коригирайте храненето - ограничете мазнините и солта.

Пийте отвари от билки, които за няколко дни ще се справят с отоците по краката.

Сварете листа и пъпки от бреза в съотношение 1:5. Отварата оставете да престои 1 час.
Пийте по половин чаша 3-4 пъти на ден.
Чудесен ефект има екстрактът от хвощ. Залейте 1,5 суп. л. сухи листа с 2 чаши вряла вода и оставете да престои 30 мин в термос.
Пийте по 1/2 чаша 3 пъти на ден.
Добре действат и цветове от липа. Приготвят се като настойка от хвощ.
Пийте ги вместо чай.

Срещу отоци помагат и ваните за крака.
В тях може да добавите сода, морска сол или синап.
Температурата на водата не бива да е над 30-35 градуса С.
Всички топли процедури разширяват кръвоносните съдовете и водят до застой на кръвта.

Контрастни душове, сауна, слънчеви бани са противопоказани за отекли крака.

- Балсамът от див - конски кестен е идеален за уморени и отекли крака и крака с разширени вени. Съдържа екстракт от див (конски) кестен, камфор, розмарин, арника, ментол и етерични масла. Бързо премахва болките предизвикани от умора, травми, оток, както и ревматични болки.
-Болки в ставите
Ситно се настъргват диви кестени, подбрани един по един, за да се отстранят ония, чиято обвивка е наранена (пукната). Настъргани се слагат в буркан, в който се налива догоре камфоров спирт. Съдът се затваря херметически и се оставя на прозореца на слънце или ако времето не е подходящо, до гореща печка. На 6-ия ден бурканът се отваря, към кестените се прибавя 1 чаена лъжичка нишадър и 1 чаена лъжичка рафинирана сяра (от аптеката). Съдът отново се затваря херметически и се оставя да отлежи още 2 дни, като няколко пъти се обръща за пълно размесване на съдържимото. На 7-ия ден в него се поставя и лъжичка терпентин (от аптеката). Болните стави се намазват с разтриване. За външно мазане се препоръчва следната рецепта: кестените се обелват, счукват и поставят в ракия. Съотношението на плодовете към алкохола е 2:10. Полученият извлек се прилага за разтриване. Чрез лабораторни експерименти е доказано, че кестените укрепват капилярите. Намаляват вискозитета на кръвта, нормализират болестно увеличената склонност към кръвосъсирване и образуване на тромби.

Заедно Арника и Конски кестен - чудесно се допълват в масажен гел срещу ставни болки. Ако не ви се приготвя някой от по-горните мехлеми, купете си от аптеката - гелът помага!